OKURKEN ÇALIŞMAK, ÇALIŞIRKEN OKUMAK

"Freelance çalışırken diğer yandan da üniversite okumak" başlığı altında ele aldığım blog yazısını yayınladığım günden bugüne kadar toplamda 3.000 kişi tarafında n görüntülenip 300 kişi tarafından okunmuş.

2. kez tekrardan kaleme almamda ki en büyük sebep hiç bir beklentim olmadan sadece deneme amaçlı yazdığım yazının bu denli bir sayıya ulaşmış olması bana "benim gibi düşünen veya bu yola çıkacak kişileri motive etmek, ilham vermek ve en önemlisi yaşayacak tecrübeleri ve deneyimleri önceden vererek bu süreçte yol gösterebilecek kişi veya kişileri arıyorlar demek ki" şeklinde idi. Bu düşünce sebebiyle 2. kez tekrardan kaleme alıp, sisteme yükledim.
Bu yazımda bir önceki kaleme aldığım yazımda hiç bir şeyi ifade edemememin burukluğunu yaşadığımı belirterek okuyan kişilerden gerek zamanızı gerekse gerekli motivasyon, ilhamı veremediğim için özür diliyorum.

Yeni okuyan kişi veya kişiler şimdiden BAŞARILAR diliyorum ve bu güzel süreçte her şey istediğiniz gibi olması temenni ediyorum.
Saygılarımla.

OKURKEN ÇALIŞMAK

Ortaokul ( 5-6-7-8. Sınıf )

Ortaokul çağında veya ortaokul okur iken çalışacağınız yapacağımız iş sayısı ve elde edeceğimiz gelir bir hayli düşük olacaktır. Buradaki en büyük etken ve sebep kalifiyesiz ve yetenek sahibi olmayan bir kişi olarak görüldüğümüzden kaynaklanmaktadır.

Bu ön yargıları aşmamız için birçok acı ve tatlı tecrübe yaşamamız gerekiyor. Ben size burada yaşadığımız birçok acı deneyimlerimi ve tecrübelerimi detaylı olarak anlatmış olsam da bir işe yaramayacak çünkü “Bin nasihat bir musibetten iyidir”. Burada ben ve 999 kişi size farklı şekillerde anlatsa da sen ancak aynı tecrübeyi kazanıp, deneyim edindikten sonra anlayacaksın. Bundan dolayı şimdiden Allah yar ve yardımcın olsun.

Bu durumda iseniz tavsiyem, gelecekte yapacağın mesleği ailen, hocaların ile iyi bir şekilde belirleyip bu alanlar kendini ufaktan geliştirmeye başlamak ve bu mesleğe uygun işler yaparak kendini geliştirirken, pekiştirmen olacaktır. İlk başlarda çok az miktarlarda gelir elde edeceksin lakin öğrenimin artıkça gelirinin artacağını da unutma.

“Ağaç yaş iken eğilir” de ifade edildiği gibi kendini yaş yani gençlik öncesi çağlardan eğitir ve geliştirirken köklerin çok sağlam olacağı gibi ilerleyen evrelerde, yaşlarda zorlukların üstesinden gelmen daha da kolaylaşacak.

Bu durumda iken bu şekilde özverili çalışmayı Üniversite 3. Ve 4. Sınıfa gelmiş kişiler yaptığını da unutmamalısın, erken öğrenmekle hayatı erken tanıma şansı ile birlikte ilerleyen yaşlarda hayattan alacağın haz doğru orantılı olacaktır. Bu yazım özellikle velilere atfen yazılmıştır.


Lise ( 9-10-11-12. Sınıf )
Lise çağında veya lise okur iken çalışacağımız işlerin yaşımızın büyümesi ile birlikte artacağı gibi gelirimizde de aynı şekilde artacaktır olacaktır. Sonuçta lise çağında bir yeni bir işe başlamış edindiğiniz tecrübe ve deneyimler ile diğer çalışan kişilerden bir adım önce olacağınızı unutmamanızdır.

Lise çağında olan kişiler gelecekte ne iş yapacağını belirlemiş olması gerekiyor, belirlememiş kişiler ise en kısa süre ve zaman içerisinde gelecekte yapacağın mesleği ailen, hocaların ile iyi bir şekilde belirleyip bu alanlar kendini ufaktan geliştirmeye başlamak ve bu mesleğe uygun işler yaparak kendini geliştirirken, pekiştirmen ve ilk başlarda çok az miktarlarda gelir elde edebilirsin.

Aldığınız eğitim kurumu içerisinde verilen Eğitim Müfredatı ile öğreneceğiniz şeyleri iş yapmak istediğiniz alanda ki uygulanabilirliğine ve gelecekte nasıl, ne şekilde kullanacağını öğrenmeniz gerekiyor.

Bunun en iyi yolu ve yöntemi; Bu alanda kendini geliştirmiş kişi ve kişiler ile arkadaşlık kurmak ve yanlarında ÇIRAK-USTA, ÖĞRENCİ-HOCA kısacası HASTA-DOKTOR ilişkisi kuracağınız kişiler etrafında bulunmak çok çok önemlidir.

HASTA-DOKTOR ilişkisini açarak ne demek istediğimi daha da net bir şekilde anlatmaya çalışacağım;

Doktor ve Hasta aynı amaç için bir kategoride toplanmıştır. Rahatsızlığı olan ve bu rahatsızlığın en kısa sürede en önemlisi doğru şekilde rahatsızlığını gidermek için başvurması gereken kişi DOKTOR ’dur. Doktor, belli alanda kendini geliştirmiş, tecrübeleri ile deneyim kazanmış ve geliştirdiği alanda doğru ve kısa sürede rahatsızlığa uyguladığı tedavinin cevap vermesini için çalışan kişidir. Sizde bir HASTA olduğunuzu düşünecek olursak burada kendinize uygun en iyi DOKTORU bulmanız gerekiyor. Bununda en iyi yöntemi TECRÜBE EDİP, DENEYİMLEMEKTİR.

Bu alan kendini geliştirmeniz bir noktadan sonra artarak devam etmeye ve elle fazlaca tutulur kazançlar elde etmenize hatta ihtiyacınızdan fazla maddiyat elde etmenizi sağlayacaktır. Lakin burada ki sınır PARA-EĞİTİM dengesini çok çok iyi ayarlamanız gerekiyor eğer PARAYI seçer iseniz gelecekte çok pişmanlıklar yaşayabilirsiniz. EĞİTİMİ seçer iseniz gelecekte yaşayacağınız tek pişmanlık neden daha önceden çalışmaya, tecrübe edinmeye başlamadım olacaktır.


Üniversite
Üniversite çağında veya üniversite okur iken genç yaş grubuna girmenizden dolayı geliriniz Asgari Gelir seviyesine oranlarla olacaktır.

Üniversite başlamış olmakla beraber yapacağınız mesleği seçmiş ve kendini bu alan çok iyi bir şekilde geliştirmeye başlamış olacaksınız. Bu süreci yani +4 yılı doğru bir şekilde yönetebilmek için azim, sabır ile çalışmanız gerekiyor.

Kendini geliştirmek için en iyi yöntem bol bol geliştirmek ve edindiğiniz bilgileri pekiştirmek yani uygulamak olacaktır. Bu noktada sektörlerde farklılıklar olsa da bu yoldan daha önceden geçen kişilerin yaptığı, uyguladığı yöntemleri öğrenerek sizlerde tecrübe edip, deneyimleyebilirsiniz. Burada açık ve net bir şekilde böyle bir kişi bulduysanız, ısrarla, azimle onunla birlikte olmak, sürekli bilgi alış-verişi yapmanız olacaktır. Lakin bu kişi ile böyle bir imkanız yok ise, iletişim bilgilerine yani E-Posta, Cep Telefonu, Facebook ve benzeri gibi bilgilere ulaşıp kendileri ile adabı muaşeret yani ahlaki sınırlar içerisinde iletişime geçmeniz olacaktır.

Onun dışında ise kendinizi kişisel olarak geliştirmek, eğitmek ve doğru yolda doğru adımlar atacak etkinlik, çalışma ve aktiviteler yapan topluluk veya kişiler ile birlikte arkadaşlıklar kurmanız olacaktır.


ÇALIŞIRKEN OKUMAK

Çalışırken okumak, Okurken çalışmaya göre daha da zordur.
Bu zorluğun en başında ise mevcutta çalışır iken elde ettiğiniz gelir ile kendini güvenli alanınızı oluşturmuş veya oluşturmaya çalışıyorsunuz. Lakin çalışan biri olarak okumak size belli bir süre ek gelir getirmeyecek ve üstüne üstün sizden ekstra harcamalar, zaman, emek, sabır gerektirecek.

Çalışırken bir yandan da okumaya çalışmak sizi sürekli güvenli alanınıza yani sadece çalışmaya devam etmeniz noktasında rahatsız edecektir. Bu durumu çok iyi bir şekilde yönetmek zor olduğu kadar bu zorluğu aşarak neler başaracağınızın sınırı görmenizle birlikte başarı duygusu, hazzını yaşamanızı hiçbir kelime, cümle ve yazı ile anlatamayacağım için sadece YAŞAYIN VE TADIN diyorum.